Pneuservis

  objednávky, info

   482 771 041

 

 

    

  Provozní doba

  po-pá 8-17

 

 

  Sídlíme u Arény

mapa-kontakt

  ReNova autoservice, s.r.o.

  Karoliny Světlé 44,

  Liberec 7, 46007

 

 

 

 

praktický rádce

 

Kdy přezout na letní? 

Zjednodušeně řečeno, když je patrné, že je zima nenávratně pryč. Obecně se jako pravidlo udává teplota 7°C, pod kterou rtuť teploměru dlouhodobě neklesá. Opačně to platí i pro přezutí na zimní pneumatiky. Teplota 7°C je hraniční teplotou, při které pryžová směs pneumatik výrazně mění své vlastnoti, což se projevuje na zhoršení jízdních vlastností.

Dalším hlediskem pro přezutí je samozřejmě opotřebení pneumatik. Zakonem stanovená minimální hloubka desénu u letních pneumatik je 1.6 mm a u  zimních pneumatik 4mm. Hranice 4mm u zimních pneumatik   

Jaký rozměr pneumatik vybrat?

Základním kritériem je údaj ve velkém technickém průkazu, kde máte uveden rozměr pneumatik a v příloze většinou i alternativní rozměry pneu. Pneumatika musí svým indexem nosnosti a rychlosti odpovídat technickým parametrům vozu. Nelze tak např. použít pneumatik s nižším indexem nosnosti a rychlosti, nebo širší rozměr, než jaký je pro Váš vůz povolen. Pokud chcete namontovat neschválený rozměr pneumatik, musíte požádat dopravní inspektorát o prevedení změn zápisu v technickém průkazu.

Je možné mít na jedné nápravě pneumatiky s odlišným desénem?

V žádném případě. Na jedné nápravě musejí být vždy stejné pneumatiky.

Je možné jezdit v létě na zimních?

Možné to je, ale nedoporučuje se to. Měkčí běhovnová směs ve vyšších teplotách vykazuje větší oděr a valivý odpor, což má za následek vyšší spotřebu paliva a kratší životnost pneumatik.

Je možné jezdit v zimě na letních?

Zákon tuto možnost vylučuje. Od 1.11. je řidič povinenn jezdit na zimních pneumatikách.

Čím je způsobeno klepání volantu?

S velkou pravděpodobností se jedná o špatně vyvážená kola.